Pojďme si povídat o menstruaci

Tento pojem v životě žen vyvolává mnoho pocitů a dojmů. Zatímco pro některé ženy je to velké tabu a stydí se, jiné se nebojí o menstruaci mluvit nahlas s kýmkoliv. Myslím, že to souvisí hodně se zralostí ženy a postupným poznáváním sebe samé.

Menstruace je vlastně pravidelně se opakující proces dozrávání a vyplavování neoplodněného vajíčka. Menstruační cyklus trvá přibližně 28 dní a samotná menstruace 3-7 dní. Za první den cyklu se považuje první den menstruace. Strach, aby se nám někde nestala nehoda zná každá z nás. Je to ale méně pravděpodobné, pokud máme cykly "tak nějak" pravidelné a známé intenzitu i délku menstruace. Známe samy sebe.

Menstruační pomůcky
Mezi nejpoužívanější ještě stále zřejmě patří menstruační vložky a tampóny. Jejich složení je ale dost podobné komerčním dětským plenkám, o kterých se také brzy dočtete zde na blogu. Kromě nepropustné vrstvy plastů obsahují tyto pomůcky rayon, což je polosyntetický materiál, který má vyšší absorpční schopnost. Dále obsahují bavlnu bělenou chlórem. Při tomto procesu vzniká rakovinotvorný dioxin. Bavlna bývá ošetřována při pěstování mnoha pesticidy a herbicidy, jejichž zbytky jsou součástí těchto pomůcek. Také v nich najdeme absorpční látky a parfémy. Všechny tyto látky působí každý měsíc na tom nejzranitelnějším místě, přímo na sliznici, kterou ještě navíc tampóny vysušují. Spolu s dalšími chemikáliemi v tampónech vzniká ideální prostředí pro velké množství toxinů, které mohou vyvolat syndrom toxického šoku (jeho popis najdete v každém příbalovém letáku tampónů).Mimo jiné vyprodukovaný odpad za celou dobu menstruace ženy je zhruba 11000 tampónů nebo vložek. S rozkladem použitých pomůcek to také nebude na měsíce, ale spíše na dlouhé roky.

Možností, jak zlepšit své zdraví a chránit své tělo před škodlivinami je několik.

Volná menstruace

Krok, ke kterému je důležité naslouchat svému tělu úplně maximálně. Praktikuje se naprosto bez pomůcek, za vědomého ovládání pánevního dna, kdy menstruační krev uvolníme při návštěvě toalety.

 

Menstruační kalíšek

"Pohárek" vyrobený nejčastěji z lékařského silikonu, který je antibakteriální a nenarušuje pH. Na použitý materiál nebyly prokázány žádné alergické reakce.

Zavádí se do pochvy místo tampónu. Zpočátku mohou nastat při zavádění problémy. Vše je o nácviku a získání toho správného "grifu". Pak v závislosti na intenzitě menstruace se kalíšek vyleje, opláchne a znovu zavede. Vstupní investice vychází na cca 600 Kč a kalíšek vydrží 5 až 15 let. Z ekologického hlediska je to po volné menstruaci nejlepší řešení.  

Menstrua%C4%8Dn%C3%AD%20kal%C3%AD%C5%A1ek

  

Látkové vložky

Pokud si nevěříte ani v používaní menstruačního kalíšku, nebo vám zkrátka nesedl, jsou na trhu dostupné také vložky látkové. Mívají různé složení, podle toho na jakou intenzitu menstruace jsou vhodné. Zpravidla se skládají z bavlněné vrstvy, froté savé vrstvy, vrstvy fleece nebo PUL. Míst

o vyhození do koše je přepereme ve studené vodě,později vypereme na 60°C, přežehlíme a uložíme k dalšímu použití. Pořizovací cena je o něco vyšší, ale stále je to jednorázová

dlouhodobá investice na 5 až 10 let. Pár slipových látkových vložek je také možno pořídit jako pojistku ke výše zmíněnému kalíšku. 

Látkové vložky

 

Ekologické vložky a tampóny. Když už jednorázové, pojďme tou lepší cestou. Neobsahují plasty, barviva, parfémy, syntetické látky a nejsou bělené chlórem. Skládají se z přírodních obnovitelných materiálů rozložitelných v přírodě. Tím jsou šetrné k ženským intimním partiím, i k životnímu prostředí. Cenově jsou sice nejdražší variantou, ale naše zdraví za to stojí.

 

Lenka

 

Zdroj: https://www.kalisek.cz/menstruacni-kalisek.php, https://www.econea.cz/