Homemade máchadlo prádla, aneb STOP aviváži

 

Křičím do světa, že AVIVÁŽ je "zlobilka", voní chemicky, je drahá a úplně zbytečná! :-)

Ano, při praní má svou funkci a to takovou, že změkčuje vodu. Za to aviváži velký bod. Bez změkčovadla by se nám totiž nic nevypralo.

Ale aviváž obsahuje syntetické parfémy, a to vždy. Na etiketě syntetické látky poznáte podle složky parfum, fragrance, benzyl acetát nebo alfa-terpienol. Také obsahuje konzervanty, které hodně dráždí.  Můžete je dohledat pod děsivými názvy jako methylisothiazolinone nebo benzisothiazolinone.

Mějmě se rádi! A když už jsme se naučili číst etikety v obchodech a není nám jedno, co sníme, zaměřme se i na to, s čím přichází do styku naše kůže.

ALE čím tedy nahradit změkčovací funkci, kterou aviváž pro praní plní? 

Máchadlem. Pomůže nám změkčit prádlo, vypláchnout zbytky pracího prášku a minerálů z vody a srovná pH. Můžete si vybrat buď máchadlo z roztoku kyseliny citrónové nebo z octu.

 

Recept na máchadlo prádla

  • Máchadlo z roztoku kyseliny citrónové - 10% roztok kyseliny citrónové si připravíme během krátké chvilky, a to tak, že převaříme vodu, necháme ji zchladnout, nalijeme do sklenice, přisypeme kyselinu citrónovou, promícháme a je to! Na 10% roztok je zapotřebí 900 g vody a 100 g kyseliny citrónové.
  • Máchadlo z octu kvasného – smícháme 500 ml vody a 500 ml octu.

 

Máchadlo se lije do přihrádky na aviváž úplně na max. Já střídám sklenici s roztokem z octa s roztokem kyseliny citrónové - ten začnu používat v případě, že mi dojde octový roztok.

Pokud by vám nestačila vůně prádla, což se může stát, je možné do celé láhve s máchadlem přikapat cca 10 – 20 kapek přírodní silice, kterou preferujete.

Ale nejlepší je stejně čerstvý vzduch a sluníčko.

A pokud sušíte prádlo v sušičce, je možné nakapat sílící na klubko vlny a vložit přímo mezi prádlo.

 

Nikdy prosím nelijte ocet ani roztok kyseliny citrónové dohromady s mýdlovým pracím prostředkem přímo do bubnu. Mýdlo by se vysráželo zpět na olej a praní by bylo znehodnoceno.

 

zdroj: https://svetnontoxic.org