Koktejlový efekt

Už od chvíle našeho početí jsme vystaveni vlivu kosmetických a drogistických produktů, které se k nám dostávají skrze naši maminku. A taková průměrná dospělá žena se zpravidla setká s cca 15 - 20 výrobky denně. Můžeme si je "stručně" shrnout.

Ráno to začíná péčí o pleť - čistící mléko, tonikum a denní krém, pokračuje to přes zubní pastu, mýdlo na ruce, deodorant a ranní hygiena bývá zakončená make-upem, tvářenkou, řasenkou, rtěnkou, lakem na vlasy a parfémem (a to jsme spíš minimalističtí). Poté se žena oblékne do čistého oblečení, který v sobě má (pokud není důkladně vymáchané) prací prášek a aviváž. 
Během dne se žena pokaždé setká s toaletním papírem, určitý čas v měsíci i s intimními pomůckami. A večer přichází na řadu sprchový gel, šampon a kondicionér na vlasy, tělový krém, odličovač očí a pleti. 
 
Můžeme si každá, dle svých potřeb, pak přidat masku obličeje, masku na vlasy, tužidlo, masážní oleje, peeling, opalovací krémy, krémy na zpevnění pokožky, přípravky na a po holení, lak na nehty, odlakovač, ústní vodu.
Pokud ten den vykonáváme úklid domácnosti, naše kůže se setká s čistícími prostředky všeho druhu, prostředky na mytí nádobí a v posledním roce jsme také vystavováni enormnímu používání dezinfekcí.
 
Tato hromádka výrobků v sobě obsahuje ohromný počet chemických látek. K tomu je konvenční kosmetika vyráběná zpravidla z ropy a obsahuje spoustu látek, které způsobují alergie, poškozují kůži, ovlivňují imunitní a hormonální systém, jsou podezírání ze vzniku rakovinných bujení. Chemická látky do těla vnikají přes kůži, která je naším největším orgánem. Z kůže si to rovnou směřují do našeho krevního oběhu a tedy do celého těla.  Tyto látky působí jak samostatně, tak v tzv. koktejlu, kdy látky ve směsi přispívají k vlastnostem této směsi a zesilují její toxicitu.
 
V současné době nevíme, co která látka s jinou látkou za pár let vytvoří. Je žádoucí o sobě a svém těle přemýšlet v horizontu celého života i nikoli v "instantní" době.
 
Již to, jaký deodorant používá žena v těhotenství ovlivňuje reprodukční systém jejího dítěte. A pokračuje to s plenkami, protože se dávají na to nejcitlivější místo lidského těla.
 
Dle slov uznávané české pedagožky, badatelky, spisovatelky a publicistky Prof. RNDr. Anny Strunecké, DrSc.: "Princip předběžné opatrnosti říká, když o něčem víš, že to může škodit, tak se tomu raději vyhni."
 
 
 
Míša