Nezvaný host - ekzém

Nikdy jsem neměla žádnou zkušenost s ekzémem. Nikdy v rodině nikdo neříkal nic o ekzému. Nikdy by mě nenapadlo řešit non toxic kosmetiku a drogerii, kdyby k nám ekzém nezavítal. Byla jsem taková ta máma, co s příchodem prvního dítěte hodně změnila pohled na zdraví a hlavně tedy stravu. Přešla jsem od salámů a tavených sýrů  k domácí pomazánce a překapanému jogurtu a to ve snaze zajistit dítěti plnohodnotnou stravu. Co se týče drogerie a kosmetiky, tam jsem už tak pečlivá nebyla. Musím ale zpětně uznat, že aspoň přímo na děti jsem se snažila být pečlivější a na mytí jsem používala měsíčkovou koupel od Weledy a jako mazání jsem používala kokosový olej, který jsem znala z těhotenství, kdy jsem se starala o rostoucí bříško a později i bambucké máslo


Bylo to den před silvestrem roku 2018. Můj druhý syn měl 11 měsíců a po 3 dnech v urputných vysokých horečkách jeho tělo pokryla jakási vyrážka. Diagnóza šestá nemoc. Vyrážka prý mizí asi do 3 až 5 dnů. Jenže jemu nezmizela úplně. Zůstala kulatá růžová ložiska, která postupně hrubla a jeho malé tělíčko bylo na dotek celé krupičkovaté. Malé nenápadné ložisko měl za krkem a postupně se přidávala další, větší. Na stehnech, pažích a pod pupíkem. Čistou kůži měl jen v oblasti plenky a dá se říct že i na obličej


Paní doktorka nám doporučila chválené mazání od jiných maminek z lékárny a já syna aktivně objednala na kožní ambulanci s vidinou lepší pomoci. Mezitím jsem začala vyhledávat informace po internetu a také jsem vyzvídala od Míši z Rozabel, která toto téma řešila už asi 7 měsíců, protože druhorozená dcerka měla projevy atopického ekzému už v šestinedělí. Z kožní ordinace jsem odcházela zklamaná. Nedokázala jsem si vysvětlit, jak je možné, že hned na prvním sezení dostanu do rukou kortikoidovou mast s tím, že ji mám mazat 3 dny, pak už nemazat a jen promašťovat kůži a mastičku použít dle potřeby. Ještě v ordinaci jsem si řekla, že tu mast sice vyzvednu, ale nikdy ji neotevřu. Jedinou útěchou mi bylo, že to syna zřejmě nijak nesvědilo, choval se stále stejně a neškrábal se.


Vzala jsem tedy vše do svých rukou a nejdříve jsem nasadila dietu mě i malému (byl stále dost kojený). Vyškrtla jsem ze stravy všechny potencionální alergeny jako vejce, mléko, rajčata, papriky, ořechy a mnoho dalšího. Zdálo se, že to funguje. Tělíčko vypadalo už po 1 měsíci mnohem lépe. Bohužel ta velká kulatá ložiska mizet nechtěla. Zhruba v půlce března 2019 jsem vyměnila drogerii. Prací gely, aviváže, čistící prostředky na podlahy a koupelny, mýdla na ruce a prostředky na nádobí jsem rozdala (bylo mi líto to vyhodit, ale zároveň jsem to okamžitě potřebovala vyřadit) a pořídila jsem místo toho pár kouzelných surovin. Kokosové mýdlo na praní prádlaprací sodu  a kyselinu citrónovou a vytvořila jsem prášek na praní a máchadlo podle tohoto receptu a začala jsem zběsile prát celý šatník.

Na mytí těla i rukou jsem pořídila olivové mýdlo Knossos, které nám vyhovuje všem. Pro děti jsem nedávno vyzkoušela tahle krásná mýdelka.  Jsou bez parfemace a děti je milují. Tělíčko jsem promazávala kokosovým olejem. Dříve jsem používala bambucké máslo, ale to při ekzému udržovalo ložiska pořád v takovém neměnném zarudlém stavu. A na ta ložiska jsem kombinovala právě kokosový olej a zinkovou mast. Vyřadila jsem vlhčené ubrousky a nahradila je perlanem.  Oblékala jsem ho hlavně do přežehlené bavlny a měnila oblečení každý den včetně pyžamka.


Koupelnu jsem umývala jedlou sodou a na mytí podlahy jsem rozpustila kokosové mýdlo v kýbli s teplou vodou a vytírá se mi s tím parádně. Potom ještě vytřu čistou vodou. Na nádobí se u nás ujal prostředek nádobí Senstive od Sonettu. 


Po nějaké době se stav syna začal výrazně lepšit. Vracela jsem postupně i vyřazené potraviny zpět do jídelníčku a žádné zhoršení jsem nepozorovala. Asi 3 ložiska, ač už menší, měl ještě docela dlouho. A tak vlastně ani pořádně nevím, kdy mu zmizela úplně. Odhaduji to na léto 2019, kdy dopomohlo i sluníčko. Od té doby se mu už znova nikde nic neobjevilo. Nevím jestli to byl jen jednorázový projev, nebo ho to čeká ještě někdy v budoucnu, ale všechny tyhle věci už zpátky měnit nebudu. Ani za nic. Je to skvělý a já jsem nadšená. Třeba to máchadlo funguje i jako skvělý odstraňovač vodního kamene. Stačí nalít do flašky s rozprašovačem, nastříkat kam je potřeba a po 10 až 15 minutách setřít. Opravdu žádné drhnutí! A jako bonus všech těchto surovin je, že nezatěžují životní prostředí tak jako běžně dostupné prostředky z drogerií. Myslíme přece i na budoucnost našich dětí.


Přiznám se, že sama úplně non toxic domácnost nemám. I když se stále snažím jít v dalších věcech touto cestou, některých věcí, jako je třeba šampon na vlasy, se vzdát zatím neumím.
Jo a tu mastičku s kortikoidy jsem opravdu nepoužila. Snažila jsem se neřešit důsledek, ale vyřešit příčinu.
Přeju všem mnoho sil a trpělivost v boji s ekzémem. Ať najdete příčinu, protože to je ten nejtěžší úkol.

 

Lenka, maminka dvou kluků, která kvůli ekzému přešla na domácnost bez škodlivé chemie