Péče o miminko

Den, kdy poprvé spatříme naše malé štěstí. Určitě se Vám vybaví pocity bolesti, úlevy, radosti, únavy, první doteky, slzy, a tak nějak všechno najednou. Okamžikem narození našich pokladů začíná nám rodičům ty největší radosti a starosti. Ta nejdůležitější fáze začíná ale hned po porodu, kdy miminko potřebuje blízkost maminky. Miminko si zvyká, že už nemá nonstop pohodlí a snaží se komunikovat, a maminka se snaží porozumět, co je zrovna žádáno.Extra důležitá věc je neumývat miminko hned po porodu. Doufám, že to dnes už nedělají v žádné porodnici. Mázek je vlastně ochranná vrstva miminka. Kůže má i částečnou samočistící schopnost a netřeba ji narušovat hned od začátku vlastní imunitu. Čím méně mýdla, tím lépe. K obyčejnému mytí postačí v prvních měsících obyčejná čistá voda. V případě mytí zadečku nebo ublinknutí pod bradičkou doporučuji čisté olivové mýdlo značky Knossos nebo dětské mýdlo bez parfemace ve tvaru berušky, kytičky, motýlka nebo včelky, která jsou vhodná i na klasické mytí rukou. Pokud chcete jó rozmazlovat a hýčkat, zkuste dětský jemný mycí gel značky Odylique. Později, když už je kůže miminka vyzrálejší, je možné dopřát mu koupele např. v epsompské soli, ovesných vločkách nebo výluhu z bylin měsíčku, přesličky nebo řepíku. Uši otírejte pouze z vnější viditelné části. Na dásně a první zoubky použijte bavlněný vyžehlený kapesník namočený v převařené vodě. Všechny záhyby miminka udržujte v čistotě a suchu.


S koupáním souvisí i mazání. Na výše zmíněné pravidlo "čím méně mýdla, tím lépe" navazuje pravidlo "čím méně mýdla, tím méně mazání". Kůže se promašťuje sama dle potřeby. Bohužel ale i samotná čistá voda také trošku vysušuje a pokud je potřeba, namažte miminko ještě za vlhka troškou čistého přírodního oleje nebo másla. Na výběr toho máme opravdu hodně. Po umytí mýdlem bych tělíčko namazala vždy a dopřála i jemnou masáž. Výborné je bambucké máslo, levandulové máslo nebo dětské tělové máslo.

Co určitě nechybí na seznamech k zabalení do porodnice je i mast na opruzeniny. Ty se tvoří nejčastěji při průjmu nebo když rostou zoubky, ale taky právě z nevhodných plen, mastí a vlhčených ubrousků toxického složení. Komerční značky plen obsahují plasty, latex, tributiltin (který i v malém množství může poškodit imunitní systém), různé syntetické látky, polyethylen (což je vlastně ten onen nepropustný obal) a hlavně jsou bělené chlórem, kde při procesu bělení vzniká dioxin, který je rakovinotvorný.


Nejlepší volbou, která i dnes hodně frčí, jsou plenky látkové. Pokud se přece budete chtít vydat cestou těch jednorázových, naštěstí jsou i takové co jdou šetrnější a ekologičtější cestou. V nabídce máme plenky Naty nebo plenky Moltex. Vlhčené ubrousky nejsou složením vhodné žádné. Obsahují spoustu konzervantů, syntetické parfémy aj. Úplně nejjednodušší je mít po ruce Perlan a láhev s vodou. Perlan je viskózový ubrousek který po namočení změkne a dá se použít jak k otírání zadečku, tak i na úklid. Máme 2 typy balení, stačí vybrat jestli bude vyhovovat role, nebo nastřihané útržky. Pokud se stane velká nehoda, můžete na ubrousek spolu s vodou dát pár kapek oleje pro lepší otírání. A co tedy na ten zadeček, když se ta opruzenina vytvoří? Zinková mast. Lze ji umíchat i doma ze dvou ingrediencí (oxid zinečnatý + oblíbené máslo nebo olej X oxid zinečnatý + destilovaná voda ) nebo rovnou pořídit od Včelařství Horákovi, případně použít měsíčkovou mast od Weledy.

A jak na praní?
Tou nejlepší volbou nejsou prací gely a aviváže na obalu s fotkou miminka. Mají stejně děsivé složení jako ty ostatní. Úplně jednoduchý recept na prací prášek a máchadlo (aviváž) najdete na našem blogu v článcích "Výroba domácího prášku na praní" a "Homemade máchadlo prádla, aneb STOP aviváži".

Suroviny k výrobě pracích prášků a máchadla máme zde. Moc toho potřeba není. Je to celkem rychlé, jednoduché a levnější, než ty, které jsou běžné dostupné v obchodech. 
Pro miminka pereme na 60°C i více a věci přežehlíme. Nejlepším materiálem pro dětské oblečení je bavlna v bio kvalitě, která vydrží praní na vysoké teploty.

 

Zdraví, LenkaZdroj: https://svetnontoxic.org/netoxick-svt#/pe-o-miminka-a-dti/