Děťátko a plenky

Pro spokojené miminko a jeho úsměv je lehké žít. Když někdy miminko spokojené není, v prvních dnech a týdnech je to hlavně tím, že chce maminku, potřebuje nakrmit, nebo přebalit.A jak s netoxickou domácností souvisí prášek na praní nebo kosmetika, tak s ním souvisí i plenky.

V batolecím věku je těžší nechat dítko bez plenky, aby se rány lépe hojily. Nejvíce naše malá stvoření pod plenkami trápí opruzeniny.
V uspěchané době je každá minuta navíc fajn a na svět přišly jednorázové plenky. Ulehčí práci, to ano. Že už jsou opruzeniny díky nim normální a nesou si s sebou po ordinacích název plenková dermatitida, to nikomu divné nepřijde. Pojďme se podívat blíže na jejich složení.

 

Screenshot_2020-10-24 Velkoobchod a maloobchod s ekologickými dětskými plenkami značek Moltex, Beaming baby, Naty, Bio Babb[...]


Co vše obsahují plenky:

  • Plast (obvykle vyrobený z ropy),
  • latex (může způsobovat alergické reakce),
  • tributyltin (ovlivňuje hormonální a imunitní systém),
  • polyethylen (vnější nepropustná vrstva plenky),
  • superabsorpční polymer (bobtnající gel uvnitř savého jádra plenky),
  • buničina (bělená chlórem - při tomto procesu vzniká dioxin, který je vysoce toxický, ovlivňuje  imunitní systém a je rakovinotvorný),
  • parfémy,
  • deodoranty,
  • antioxidanty,
  • krémy.

 

 

 

Komerční plenky jsou biologicky rozložitelné max z 25% Obsahují až 10x víc superabsorpčního polymeru než plenky ekologické a proto nasají hodně tekutiny a nenutí nás dítě přebalovat tak často.

U mnoha ekzémů hraje důležitou roli plenka a je to i pokud se vyrážka neprojevuje v oblastech plenky, protože ty zlobivé chemické látky proniká přes intimní partie do celého těla a ekzém se může objevit kdekoli.

Úplně nejlepší možností je používat plenky látkové, a to jak z ekologického, tak zdravotního hlediska. Dnes už to nejsou látkové čtverce, které používaly naše maminky, ale krásné šité tvarované látkové plenky, rostoucí, s obrázky atd.
Víme v čem je pereme. Přebalujeme častěji a tak jsou intimní partie déle v suchu. Navíc neplníme koš odpadkový, nýbrž nějaký ten kyblík v koupelně.

Pro toho, kdo látkové plenky používat nechce, ale stejně tak mu záleží na zdraví svého dítěte, jsou dnes už dostupné také plenky ekologické. Jsou v nich ale prozatím velké rozdíly. Některé jsou biologicky rozložitelné z 50%, jiné až z 90%. Neobsahují zbytečné parfémy, chlór ani latex. K výrobě se používají především přírodní zdroje - biobavlna, kukuřice aj. Vyzkoušejte plenky Eco by Naty. Jejich vnější obal je vyrobený z geneticky neupravovaného kukuřičného škrobu. Má stejnou funkci nepropustit nic z plenky, ale zásadní rozdíl je v tom, že je prodyšný.
Plenky Moltex se pyšní mnoha certifikáty, např. o nepřítomnosti nežádoucích chemických látek, nebo o šetrnosti vůči životnímu prostředí v průběhu celé životnosti produktu.

Nezapomeňte s výměnou plenek i na náhradu za vlhčené ubrousky. Konvenční vlhčené ubrousky obsahují mnoho, mnoho a mnoho chemikálií. Mnoho parfémů a konzervačních látek, aby načnuté ubrousky dlouho vydržely. Pořiďte obyčejný perlan (vyrobený z netkané textilie) a mějte při sobě vodu. Stačí namočit a otřít pusu, ruce nebo zadeček stejně jako jste zvyklí. Perlan se po namočení netrhá a dá se vyprat v pračce a použít opakovaně.

 

https://svetnontoxic.org/pe-o-miminka-a-dti