Podívejme se tomu na zoubek...

A věděli jste, že zárodky tzv. mléčných zubů se vyvíjí už v prvním trimestru těhotenství? Já ne, mnohé mi to teď vysvětluje. Jejich mineralizace probíhá mezi čtvrtým a pátým měsícem těhotenství a prořezávat se začínají mezi 4. - 8. měsícem života dítěte a všechny mléčné zoubky by měly být prořezané okolo 2,5 až 3 let.

Mineralizace stálých zubů probíhá v devátém měsíci těhotenství a také po narození. Prořezávat se začínají jako první stálé zuby "šestky" cca mezi 5. - 6. rokem. Postupně pak vypadávají ostatní mléčné zuby a nahrazují je ty stálé, které zaplní ústa cca ve 12 letech. Mezi 18. - 20.rokem (nebo taky úplně jindy) se mohou prořezat nebo jinak pozlobit ještě tzv. zuby moudrosti. O těch si osobně myslím, že nám dospělým rostou proto, abychom si zažili, jaká nepříjemnost to je, když rostou a měli soucit se svými dětmi a to noční vstávání lépe zvládali. :-)

Zuby jsou pro nás důležité k rozmělňování potravy, bez které naše tělo nemůže existovat, proto je také důležité jim poskytnout patřičnou péči.

Nejdůležitějším bodem je naučit se vůbec základnímu zvyku, že se zuby čistí, a to co nejdříve - tedy s prvním prořezaným zoubkem. Nejprve je možné používat vyžehlený kapesník či látku, nebo k tomu určený prsťáček. Kolem 1. roku můžeme začít používat kartáček a zvykat dítě na manipulaci s ním. V období, kdy už má dítě stálé zuby je vhodné zařadit i mezizubní kartáčky, příp. dentální nit.

Dalším důležitým bodem je technika. Je nutné pečlivě odstraňovat zbytky jídla z dutiny ústní a povlak, který se na zubech usazuje. Povlak odstraňujeme mechanicky právě kartáčky s vhodnou velikostí. Zubní pasta už je pak spíše doplněk na zlepšení chuti v ústech. Každá ústa mají svojí vlastní mikroflóru a netřeba ji vyplachovat ještě navíc ústní vodou. Pozor také na ústní vody na bázi alkoholu, může vám při pravidelném používání popálit dásně.
Při špatném čištění v některých místech může zůstávat zubní povlak dlouhodobě. Bakterie, které se v povlaku vyskytují v něm produkují kyseliny a ty odvápňují zubní sklovinu. V těchto místech pak nejsnáze vzniká zubní kaz. V místech kde se nachází zubní povlak se může i v závislosti na minerálech v našich slinách tvořit i zubní kámen.

Neméně důležitým bodem je i pravidelná docházka na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři. Prohlídku je možno absolvovat každého půl roku i s těmi nejmenšími. Při odhalení začínajícího zubního kazu, lze zub ještě zachránit před vrtáním postupem určeným lékařem a prodloužit tak zdraví našeho chrupu.
V případě, že navštívíme s dítětem lékaře až ve chvíli kdy má kaz, který bude nutno odvrtat, může mít do budoucna strach a nebude dobře spolupracovat ani při následující preventivní prohlídce.

A jak přispět ke zdravým zubům nad rámec čištění hlavně u dětí?
- nepodávat velké množství cukrů (sušenky, bonbóny),
- zbytečně nesladit nápoje,
- neolizovat dětem lžičky, dudlíky,
- dávat dětem vlastní skleničku či láhev s pitím (nejlépe vodou),
- nenamáčet dudlíky (do medu, šťávy, aj.).

Jo a je dobré zoubky i zuby čisti pravidelně, ráno po snídaní a večer po večeři. :-) 

 

V nabídce máme pro naše nejmenší Dětský zubní gel od Weledy. Složení je skvělé. Extrakty organického měsíčku pro zachování zdravých dásní, oxidem křemičitým pro důkladné čištění a přírodní chutí fenyklu a máty peprné je čištění zubů veselým rituálem. Nejsou tam žádné složky, které by mohly při spolknutí způsobit újmu – také bez fluoridu. Je to vše dobré, co přirozeně chcete pro první zuby vašeho dítěte. 

DSC_4473

 

Kartáček je pro děti vhodný soft mini. Tělo kartáčku je vyrobeno z bambusu, což je přírodní materiál a je kompostovatelný.

Takže, až kartáček doslouží, ulomte mu hlavičku, kterou dejte do směsného odpadu a rukojeť pak můžete používat třeba jako jmenovky na záhonky. Ale ty štětiny, ty do kompostu nepatří. Nejsou to totiž prasečí štětiny, ani nic podobného, ale jsou směsí nylonu a rostlinného plastu z ricinového oleje.

DSC_2712

 

Pro dospělé máme v nabídce výběr ze čtyř druhů past a opět od značky Weleda. Protože Weleda má pasty s kvalitním složením. Výběr ze čtyř druhů je dostačující, protože je tak rozmanitý, že si svou oblíbenou vybere každý. U nás to byla nejprve SOLE a dnes vede ROSTLINNÝ ZUBNÍ GEL.

 

Zubní pasta MĚSÍČKOVÁ má jemnou chuť . Hlavní složkou, která je v pastě je je protizánětlivý měsíček lékařský, který pomáhá zklidnit citlivé dásně, jemný vápníkový prášek šetrně odstraní plak a éterický olej z fenyklu dodá pastě svěží, příjemnou chuť. Protože neobsahuje mátu peprnou, nedochází k nežádoucím reakcím v kombinaci s homeopatiky.

 ddfDSC_4460

 

Zubní pasta RATHANOVÁ je jedinečná. Obsahuje červený kořen, který je bohatý na třísloviny, které chrání a posilují bolavé dásně a navíc vyniká přírodními antibakteriálními vlastnostmi. Pak už jen stačilo přidat zklidňující myrhu, osvěžující éterické oleje z máty peprné a máty klasnaté a čisticí látky na bázi vápníku.

 

DSC_4464

 

Další je naše hodně oblíbená a to Zubní pasta SOLE, která slaná a to dost. Míša si ji zamilovala hned a to nijak nepreferuje slanou chuť, Petr si musel zvykat. Klíčovou ingrediencí je mořská sůl stimulující tvorbu slin, čímž se přirozeně posiluje účinek čisticích přírodních složek. Extrakt z kořene kramerie trojmužné, myrhy a kůry kaštanu zpevní dásně, šetrné abrazivní částice zase zuby vyčistí, zabrání tvorbě plaku i zubního kamene a ochrání je před zubním kazem. Kořeněná, lehce slaná chuť je osvěžena éterickým olejem z máty peprné.

 

DSC_4457 _1

 

Rostlinný zubní gel je druhá nejvíc oblíbená pasta, kterou jsme v rámci netoxického složení testovali. Obsahuje rostlinné výtažky mj. z květů heřmánku, myrhy, kořene jihoamerické ratanhy (Krameria triandra), které jsou koncipovány speciálně pro citlivé dásně. Mají hojivé, protizánětlivé a stahující účinky. Udržují sliznici dutiny ústní v přirozené rovnováze.

 

Pro dospěláky si vyberte z měkkého kartáčku soft a kartáčku střední měkkosti medium. Tělo kartáčku je vyrobeno z bambusu, což je přírodní materiál a je kompostovatelný.

 

Veselý úsměv a zdravý chrup, 

 

Míša z ROZABELhttps://svetnontoxic.org/netoxick-svt#/zuby-zoubky-a-dentln-hygiena/
https://www.schill.cz/jak-rostou-zuby-kdy-je-jejich-rust-rizikovy