Potravinová alergie u koček

 

rfmp 0500

Tohle je náš Edison, naše láska, se kterou jsme začali náš společný příběh psát v srpnu 2019. Kočičí lásku už jsme znali a tak jednoho dne padlo rozhodnutí, že ji chceme znásobit a osud tomu chtěl, že si nás Eda vybral. Takového kocoura neznáme, ten nejklidnější, "neustáleserozvalující", nejlaskavější, nejhladovější, hned si našel cestu do našich srdcí a s kocourem Muffkou, kterého máme 6 let se hned pobratřili.

A jak plynul čas přišel a na řadu kastrace. Pro nás banalita, která v životě kocoura proběhne. Jenže kastrace Ediho byla velmi nepříjemná. Volba pana doktora byla nešťastná. Byli jsme rádi, že se nám po 6 hodinách vůbec probral, a že se během dvou dnů dostal do provozního režimu tak, že jsme doufali, že jsme si to nejhorší vybrali. Jenže za tři týdny přišla ruptura v oblasti šití, vyhřezla zanícená žláza a reoperace. Kde dostal Edie nadstandardní péči a domů odcházel sice s antibiotiky, ale po svých a zvesela.

A pak to přišlo. Během 3 dnů od reoperace úporné svědění (pruritus). Pár dní doma probíhala diskuse, zda se svědí více, či méně. Edie se svědil víc a víc, a k tomu se nám odcizoval, nebyl to prostě on. Takže jsme přistoupili k vyšetření. U kočiček je postup takový, že se jede vylučovací metodou. První na řadu přišla kožní parazitóza. Edie dostal kapičku na krk, po měsíci se tato událost opakovala. Edie se ale nelepšil. Strupy na krku přibývali, svědění se zhoršovalo. A my s ním opět vyrazili na veterinu a konečně ke kočičímu dermatologovi. 

Mimo to, jsme Ediho hodně mazlili, hráli si s ním, nosili mu šantu kočičí, kterou miluje. Ale stav se nelepšil a Edie, se přestával i mazlit. A to mi už blikalo hodně silné výstražné světýlko.

Vyšetření probíhalo skvěle, Edie je ten kocour, který drží, má trpělivost a je kontaktní, takže když mu paní doktorka dělala seškrab se strupů dokonce i předl. Odcházeli jsme s diagnózou potravinová alergie. Edie musí držet hypoalergenní dietu, kterou teda drží parťácky i Muffin. Měl brát také kortikoidy, které by mu ulevily od svědění, protože kočku zinkovou prostě nenamažete, a když se vám to povede, tak ona si ji hned slíže. A tak domluvili jsme se, že mu dáme týden na dietě a pak se teprve rozhodneme, protože jsme mu je dávat nechtěli. Mnohem víc než to, že by se mu ulevilo od svědění, jsme se obávali, co by mu v těle udělaly za další paseku. 

A po týdnu se toto rozhodnutí ukázalo jako správný krok. Protože během pár dní Edie na dietě a bez kortikoidů ožil, svědění je skoro v normě a navíc mu ubylo strupů a lysiny, které měl vydrbané, zarůstají. A co víc, v noci se chodí mazlit a to je ten největší důkaz, že je mu zase dobře.