Venku poslední dobou často prší, což je skvělé pro naší přírodu. Déšť smývá z rostlin prach a poskytuje jim vláhu tak moc potřebnou k jejich růstu. Kdo má dům se zahradou, tak se jistě těší na vlastní úrodu a už se nemůže dočkat sklizně všech svých vypěstovaných dobrot. Něco se dá vypěstovat i na balkoně v truhlíku a nebo dokonce doma za oknem.
Nesmíme ale zapomenout, že i úplně obyčejné květiny, které máme doma nebo v práci většinou jako dekoraci, potřebují péči. Máte je? A jak se o ně staráte? Že nám dávají kyslík se učíme už na základní škole. Ale věděli jste, že některé květiny umí i vzduch čistit? V roce 1989 vědci z NASA publikovali studii s názvem "Květinářská máma". Obsahem zkoumání bylo právě to, zda vybrané rostliny umí bojovat se škodlivými látkami ve vzduchu. Nejlepší výsledky byly vypozorovány u květiny s názvem Spathiphyllum, u nás známá pod názvem Lopatkovec nebo Toulcovka. A jako bonus je skvělá ještě tím, že tolik péče ani nepotřebuje a má tak velkou šanci přežít i u těch z Vás, kterým pěstovat kytky moc nejde. Dokáže čistit vzduch od trichlorethylenu, formaldehydu, benzenu, xylenu, toluenu a amoniaku.
Spathiphyllum, Lopatkovec
Zdroj: Pinterest
A kde se tyto látky skrývají? Trichlorethylen je třeba v barvách do tiskárny, lacích nebo odstraňovačů barev (ředidlo) a i jeho krátkodobé působení může způsobit závratě, nevolnosti a bolesti hlavy. Formaldehyd se ukrývá např. v dřevotřískových deskách, papírových sáčcích, papírových utěrkách a může nám podráždit celé dýchací ústrojí. Benzen a xylen se nachází mezi výpary z aut či cigaretového kouře. Benzen způsobuje bolest hlavy, ospalost nebo zmatenost a xylen dráždí ústa a krk. Amoniak (čpavek) dráždí oči a najdeme ho např. v toxických čisticích přípravcích na okna, v čichací soli a hnojivech.
Mezi další takové kytičky, které pomáhají tyto látky odstranit ze vzduchu můžeme zařadit:
Dracénu,
Zdroj: Pinterest
Tchýnin jazyk,
Zdroj: Pinterest
Břečťan,
Zdroj: Pinterest
Bambusovou palmu,
Zdroj: Pinterest
Zelenec,
Zdroj: Bakker
Kapradinový ledviník,
Zdroj: Trendy-living
Fíkovník,
Arthurii,
Aglaonemu,
Modřenec,
Datlovník nebo Šplhavnici.
Ale tak jako jsou pro nás látky v ovzduší škodlivé, i květiny mohou být po požití vysoce toxické, pozor tedy při výběru a na jejich umístění. Chraňte si svůj vzduch a chraňte své děti a domácí mazlíčky.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Studie_NASA_o_čistém_ovzduší