Výroba domácího prášku na praní
Dnes si představíme něco pro klasiky, konkrétně pro klasiky v oblasti praní prádla.
Máme na mysli výrobu domácího prášku na praní, který je vhodný jak na barevné, tak tmavé prádlo, a také pracího prášku na prádlo bílé.
U nás doma prášek vyrábíme už od roku 2012. Míša začínala "pracím slizem", ale když jednou zkusila sypký prášek, se slizem se rozloučila a prášek už neopustila.
Recept na výrobu prášku na praní barevného prádla:
- 100 g jemného mýdla – můžete použít Kokosové mýdlo na praní s vůní LEVANDULE, nebo olivové, záleží čistě na tom, co kdo má rád a co komu vyhovuje
- 250 g práškové sody na praní
Příprava je tak jednoduchá a rychlá, že jen psaní tohoto postupu nám zabralo mnohem více času :) Připravíme si potřebné suroviny a vysterilizovanou sklenici. Pokud máme mýdlo vcelku, nastrouháme ho na jemno, smícháme ho s práškovou sodou a můžeme se pustit do praní.
Recept na výrobu prášku na bílé prádlo:
- 100 g jemného mýdla
- 250 g práškové sody na praní
- 125 g perkarbonátu sodného
Postup je stejný jako u předchozího receptu, k hotovému prášku pouze přimícháme perkarbonát sodný. Ten se aktivuje při teplotě nad 60 stupňů Celsia, což znamená, že pokud jeho bělicí schopnosti chceme využít i při nižších teplotách, přidáme k němu TAED uvolňující peroxid i při teplotách pod 60 stupňů.
A jedno velké tajemnství, které Míša pár týdnů testuje. Tento prací prášek můžete použít na tmavé prádlo, protože perkarbonát sodný se používá i pro praní stálobarevného prádla.
Dávkování obou typů pracího prášku je 1 - 3 lžíce prášku, podle množství prádla a jeho síle zašpinění.
Při práci bychom měli dodržovat bezpečnostní opatření a vybavit se ochrannými pomůckami jako jsou brýle, rouška a rukavice. Není žádoucí manipulovat s prací sodou a perkarbonátem, pokud jsou v dosahu děti, či zvířata. Po výrobě prášku dobře vyvětráme místnost!